Home / Köşe Yazarları / Cam Patikler / DURUM DEĞERLENDİRMESİ……Cam Patikler..

DURUM DEĞERLENDİRMESİ……Cam Patikler..

Çocuğumuzla I. Dönemin hedeflenenle, sonuç arasındaki durumu değerlendirebiliriz. Ancak eleştiri ve yargılama olmadan yapmamız önemlidir. Çocuğumuzun başarılı olmasını istiyorsak olumlu mesajlar verip, ona inandığımızı da göstermeliyiz. Bizim en ufak bir olumsuz düşüncemizi hissettiğinde kendisi de bu olumsuzluğa kapılacaktır. ‘Yapamazsın, beceremezsin’ gibi olum-
suz düşünceler yerine ‘yapabilirsin, bu işin üstesinden gelebilirsin’ gibi motivasyonu artırıcı mesajlar vermeliyiz. Ayrıca çocuğumuzun okula daha fazla ilgi duyması için ona sevebileceği hediyeler alabiliriz. Örneğin, beğendiği bir sırt çantası alabiliriz. Ya da çocuğunuzun ilgisini çekebilecek konuları kapsayan kitap alabilirsiniz. Bunlar; otomobiller, hayvanlar alemi ya da sevdiği spor dalıyla ilgili bir kitap olabilir.

Biz ebeveynlerin en çok yaptığımız hatalardan biri de, onların yanında yüksek sesle kavga etmektir. Bundan kaçının, böyle bir ortamda çocuğun dikkatini öğrenmeye yoğunlaştırmasını bekleyebilir, çocuğun kafasını anne-baba sorunlarıyla doldurup sonra da başarılı olmasını nasıl isteyebiliriz?

Öğretmenler dersi daha iyi anlayabilmesi ve öğrendiklerini pekiştirebilmeleri için ev ödevi verirler. Ayrıca ev ödevi çocuğun sorumluluk duygusunun gelişmesine de yardımcı olmaktadır. Onlara pek çok kazanımlar sağlar. Çocuğumuz bizden yardım istediğinde ona yardım etmeliyiz. Ama bu yardım, ona nasıl yapılabileceğini göstermekten ileriye gitmemeli. Eğer bilmediğiniz konularla ilgili olursa da bunu araştırmaya yönlendirebiliriz. ‘Bana da ilginç geldi istersen bu konuyu birlikte araştırabiliriz’ diyerek araştırma merakını da geliştirmiş oluruz.

Küçük yaşta ki çocuklarımızın ödevlerini kontrol etmeliyiz. Ödevlerini kontrol etmek onun dersleriyle ne kadar ilgili olduğumuzu anlamamızı sağlar. Ödevini bitirdiğinde ise onu takdir etmeyi unutmayın. Böylece, hem özgüvenini artırmış
olursunuz hem de öz disiplinini desteklersiniz. Ödev sorumluluğunu çocuğunuzun üzerinden alırsanız sizin yükünüz artar. Ödevlerin çocuğunuzun sorumluluk duygusunun gelişmesi içinde verildiğini unutmayalım.
Çocuklar sonsuz soru hazinesine sahiptirler. Her fırsatta soru sorarlar Cevaplarını aldıkça öğrenmeye ilgisi artar. Bunun için verdiğimiz cevaplarda çok önemlidir. Sorulara uygun yanıtlar vermeye çalışılmalı bilmediğimiz sorularda da birlikte araştırmaya teşvik edip nerelerden bulabileceklerini anlatabiliriz. Bilgisayar ve ansiklopedi gibi kaynakları da nasıl kullanabileceklerini göstermeliyiz.
Bazı aileler çocuklarının konulara farklı yaklaştığını görünce ‘icat çıkarma’ der.Bu tarz yaklaşımlardan kaçınmalıyız. Çünkü bu farklı yaklaşımlar çocuğunuzun doğru yolda olduğunu gösterir.

Sevgili Nilgün’ün Günlüğü okurları size bol sorulu-cevaplı ve sabırlı günler diliyorum.

Nalan Durmaz
Cam Patikler

Hakkımda Nilgun

Sinop'ta yaşayan, Sinop'lu bir bayanım. Gezmeyi, yüzmeyi, konuşmayı, sosyal aktiviteleri çok severim. İnsanlara yardımcı olmak beni çok mutlu eder.Ve tam bir Sinop Aşığıyım. Bu kadar yeterli mi?)))

İlginizi Çekebilir

Mevsimlerden  Sonbahar…Cam Patikler

Benim en sevdiğim mevsim, sonbahar. Aslında baharları severim ben, ne sıcak ne soğuktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir