HELESA YELESA & RIZA NUR KÜTÜPHANESİ…

Hep bahsederim ya eski ramazan gecelerinde manilerle kapı kapı dolaşılıp bahşiş toplanırdı. Unutulmaya yüz tutmuş bu geleneğimizin canlı kalabilmesi için, Sinop Hemşehrilik ve Dostluk  Derneği ve Sinop Beldiyesinin katkılarıyla bir gece düzenlendi.

Dün gece Helesa Gecesi ‘ydi. Yine birçok kişi toplanmıştı Balıkçı Parkının oraya. Sinop Telvin Tiyatrosu elemanları,Yardım Sevenler Derneği ve halkımızdan bir çok kişide katılanlar arasındaydı.

Sinop Hemşehrilik ve Dostluk Derneği Onursal Başkanı (eski Sinop Milletvekili) Özer Gürbüz açılış konuşması yaptı ve gecenin öneminden bahsetti,bu gecenin nasıl oluştuğunu anlattı.Ardından Belediye Başkanımız Baki Ergül,gençliğindeki bir anısını anlattı.Ve ardından da yeni gelen ve ilk kez bu geceyi yaşayan, Sayın Valimiz Dr. Ahmet Cengiz duygularını paylaştı bizlerle.

Özer GÜRBÜZ: Sinop Hemşehrilik ve Dostluk… ncabaci

Sinop Belediye Başkanı ncabaci

Sinop Valisi Dr. Ahmet Cengiz ncabaci

Vural Etyemez ncabaci

Ve konuşmalar bitince, Vural Etyemez Helesaya başladı.Katılım iyidi. Fakat bir eksiklik vardı.Belki de mikrofondaki ses ara ara gidip geldi, sesler  gür çıkmadı velhasıl geçen senden sönüktü malesef. Bu sadece benim fikrim değil, orada da birçok kişi özellikle geçen seneyi yaşayanlar bu senenin sönük geçtiğini söylediler.????

blankblankblankblankblankblankblank

Bu sene hasılat geçen seneden daha iyiyimiş, 2bin ile 2,5 bin arası para toplanmış, bu da bayağı iyi rakkam.Yardım sevenler derneğin bağışlanmış, toplanan para.

Böyle bir geceyi düzenleyerek eski geleneğimizi canlı tutan ,Sinop Hemşehrilik ve Dostluk Derneğine  ve Sinop Belediyesine teşekkür ederiz. Umarım birdaki yıl daha hazırlıklı ve canlı olmasını sağlarlarsa çok daha iyi olur görüşündeyim.. Bu arada maddi ve manevi katkılarından dolayıda sevgili halkımıza çok teşekkürler. )))

Toplanan bu para mübarek ramazan ayında yine hayır işlerinde kullanılacak ve birçok fakirin ihtiyaçı giderilecektir. Yardım Sevenler Derneği çalışanları ve Sevim Ablacığım iyi ki varsınız…

Sevgili okuyucularım…Dün başka birşey dikkatimi çekti..Ama nasıl oldu da bu kadar geç farkettim bilmiyorum. Yalnız bir ara daha fark etmiştimde ama sanki şalteri açmadılar unuttular diye düşündüm.

Şimdi sizde meraklandınız ne oldu diye, hemen anlatayım. Biliyorsunuz Sinop Rıza Nur Kütüphanesi binasının çevresi, hep ışıklarla aydınlatılır ve gece yürüyüşlerimizde parktan, iskeleden, tekne turlarımızda denizden, pırıl pırıl görüntüsüyle gecemize renk katardı.

Geçen akşam parkta dolaşıyoruz baktım yine ışıkları yanmıyor,merak ettim araştırdım. Mağer epeydir ışıklarını kesmişler.2012 yılına kadar yeni düzenleme getireceklermiş,tam yerden gelecekmiş ışıklandırma. Ama baktım,eski lambalar herşey duruyor,eee dedim,yenisi yapılana kadar eski ışıklandırma neden yanmıyor?????Kesmişler.((((Gerçekten üzüldüm.

Millet tarihi değerlerine o kadar çok önem veririken,en ufacık tarihi  yapısını allayıp pullayıp gelen turistlerin dikkatini sağlamayı çalışırken, biz ışıklarını kesip,  geceleri atıl görünüşlü bir bina görünümüne sokuyoruz.((((

Gece baktığınızda kapkaranlık eski bir bina karşınızda, kapkaranlık duruşuyla,

blankblankblank

sahildeki pırıl pırıl ışık çizgisini bozuyor. Yine dün dikkatimi çekti,ben bakıyor ama görmüyormuşum, ya bahçesinin dibindeki trafo, o tarihi binanın dibine yakışıyormu.?Haydi bakın ve siz söyleyin,yakışıyor mu gerçekten?

Hep beraber daha güzel bir Sinop için çalışırken bazı güzellikleri elimizle yok etmeye çalışmayalım ve yine lütfen yenisi yapılana kadar kütüphanemizin ışıklarını yakalım.

Bakın sayın Valimiz iskeleyi ışıklandırdı. Şimdi iskele,geceleri gündüz gibi oldu.

Darısı Rıza Nur Kütüphanemizin başına diyorum…Umarım birileri sesimi duyar.

blankDün gece hava yine çok güzeldi Sinop’ta.Önce helesa için dolaştık bir süre,sonrada epeydir oturmak istediğim Kıyı Bar’da oturup müzik dinledik. Herşey çok güzeldi..Ama sporumuz eksik olmasın diye bir de yürüdük. Hemde saat 23.00 de …

Ne güzel dedim,İyi ki Sinop’luyum ve iyi ki Sinop’ta yım. Hangi şehirde bu kadar özgür olup ,özgürlüğü yaşayabilirsin ki.

Bu güzel şehrimiz ve güzel halkımız hiç bozulmasın….Elbirliği ile de üstümüze düşen görevleri yapalım…Hepinize iyi hafta sonları diliyorum..

Sevgiler Karadenizin İncisi Sinop’tan.

Hakkımda Nilgun

blank
Sinop'ta yaşayan, Sinop'lu bir bayanım. Gezmeyi, yüzmeyi, konuşmayı, sosyal aktiviteleri çok severim. İnsanlara yardımcı olmak beni çok mutlu eder.Ve tam bir Sinop Aşığıyım. Bu kadar yeterli mi?)))

İlginizi Çekebilir

blank

Calista Otelde 2. Gün

Merhaba tekrar, Calista Otel’de tatilimizin 2. Gününü anlatmaya devam edeyim. Rahat bir uykudan sonra sabah …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.