ÖZEKES BIÇAKLARI..

Özekes bıçaklarının geçmişi 1890 lara dayanmaktadır.Halen 4. Kuşaktan baba Cengiz Özekes ve 5. Kuşaktan oğlu Kazım Özekes tarafından sürdürülen ‘’Ev Yapımı Av Bıçakları’bugün ününü sadece Sinop’ta değil, yurt dışında da duyurmuştur.

Dede Hüseyin Usta sanatkarlığı ile tanınmış bir tüfek ustasıdır.Tüfeğin yanı sıra el yapımı kaliteli bıçaklar yapmaya başlamış ve bunu oğlu Ali’ye de öğretmiştir.Daha sonra Ali Özekes,kardeşi Kazım Özekes’e öğreterek mesleğin aile mesleği olmasını sağlamıştır.
Kazım Özekes’te emekli oluncaya dek, bu mesleği oğulları Cengiz ve Erdoğan Özekes’ öğretmiştir.
1890 da başlayan bu meslek günümüzde baba Cengiz Özekes ve oğlu Kazım Özekes tarafından sürdürülmektedir.
Çok uzun bir tarihi geçmişi olan bu mesleği gündeme getirerek,sizlere tekrar hatırlatmak ve bu kaliteli bıçakları sizlerle paylaşmak istedim..
1.Şimdi Cengiz Özekes’i tanıyabilirmiyiz?
1947 yılında Sinop’da doğdum. Ortaokuldan sonra ailemizin mesleği olan bıçakçılık mesleğine ağabeyim Erdoğan ÖZEKES Ve babam, Kazım ÖZEKES’in yanında başladım. Halen bu mesleği oğlum Kazım ÖZEKES ile severek devam ettirmekteyiz.

ÖZEKES Bıçakçılık
2.Kaç yılından beri bu meslekle uğraşıyorsunuz?
Çocukluk yıllarında okul tatillerinde, sürekli olarak ise, 1960 yılından itibaren bu meslek ile uğraşmaktayım.

Özekes BıçakçılıkÖzekes Bıçakçılık
3.Siz kimlere öğrettiniz bu mesleği? Hep aile içinde mi kaldı?
Bana bu mesleği ağabeyim ve babam öğretti ben de bu mesleği oğluma öğrettim. Zaman zaman aile dışından da bu mesleği öğrenmeye çalışanlar olduysa da meslek günümüze kadar aile geleneği ve mesleği olarak devam etti

4.Mesleğin incelikleri nelerdir?
Mesleğin en önemli inceliği ailemizin ismini taşıyan bıçaklarımızın her aşamasının kusursuz olmasıdır. İmalat sırasında ve sonrasında her aşamanın dikkatle ve özenle yapılması için gayret göstermekteyiz. Bunun yanında kullandığımız ham maddelerin de kalitesinin yüksek olması ve ürünlerimize yakışır olmasına dikkat etmekteyiz.
5.Ne tür malzeme kullanıyorsunuz?
İmalatta bıçakların yüz kısımlarında yüksek karbonlu ck75 çelik, 440c paslanmaz çelik, korkuluk ve perçin kısımlarında kaliteli pirinç malzeme, saplarında ise geyik boynuzu, manda boynuzu, yaban gülü kökü ve çeşitli tropikal ağaçlar kullanmaktayız.
6.Bir bıçak yaparken en önem verdiğiniz şey nedir?
Tabii ki kalitenin her zaman yüksek olması ve bunun üretiğimiz her üründe, aynı kalmasını, hatta daha yükselmesini sağlamak için çalışmaktayız.

bıçakta son işlem (1) ile ncabaci
7.Sinop dışında da ürünlerinizi sattığınız bir mağazanız var mı?
Şu anda Sinop dışında ürünlerimizin satıldığı mağaza bulunmamaktadır. İl dışına satışlarımız internet sitemiz üzerinden gerçekleşmektedir.
http://www.ozekes.com/tarihce.htm
8.Amerikalılar zamanında bıçaklarınıza ilgi çok büyüktü, şimdi durum nasıl?
Uzun yıllar Amerikalılar, müşteri potansiyelimizin çoğunluğunu oluşturmaktaydı. Halen eski müşterilerimiz ile irtibatımız kopmuş değil, zaman zaman o yıllarda yapmış olduğumuz bıçaklar, bıçak fuarlarında, koleksiyonerler de sergilenmekte, bu modellere ve günümüzde üretiğimiz bıçaklara talepler gelmekte, ya da ilimizi ziyarete gelen yabancı misafirlerimiz tarafından tercih edilmektedir.
9.En çok kimler alıyor?
Bıçaklarımızı en çok bıçak kolleksiyonerleri, bıçak meraklıları, el sanatına meraklı olan kişiler ve günlük kullanımda bıçağa ihtiyacı olanlar talep göstermektedir.
10.Bir bıçağı ortalama ne kadar sürede bitiriyorsunuz?
Bıçakların imalatı av ve koleksiyon bıçakları, en küçük olanları 1,5 gün ile başlamakta, bu süre bıçağın modeli ve büyüklüğüne göre artarak devam etmektedir. Mutfak bıçağı ve yöresel bıçaklarda bu süre daha azdır.
11.Kaç yardımcınız var?
Şu anda imalatı oğlum ile birlikte ikimiz devam ettirmekteyiz.
12.Yurt dışına satışlarınız oluyor mu.?
Olmakta. Ancak gelen talepler çok fazla olduğundan el emeği ile bu taleplere cevap vermek mümkün olmuyor.
13.Yollamak ta zorluk çekiyor musunuz?
Evet zorluk çekiyoruz. Çünkü kargo ücretleri neredeyse ürünün ücreti kadar olmaktadır.
14.Bıçak sapı yapımında kullandığınız malzemeleri rahat temin edebiliyor musunuz?
Şu anda en zor bulunan malzeme manda boynuzudur. Hayvancılığın azalması nedeniyle artık manda boynuzu bulmakta zorlanmaktayız.

özekes bıçakçılık
15.Bıçaklarınız tamamiyle el işimi?
Evet tamamıyla el emeği.
16.Kaç çeşit bıçak yapıyorsunuz?
Bıçaklarımız ana bölümler olarak sıralarsak; av bıçakları, koleksiyon bıçakları, yöresel bıçaklar ve mutfak bıçaklarıdır.

17.En çok tercih edilen modeller hangisi?
En çok tercih edilen modellerimiz mutfak bıçakları haricinde, model 9, model 8, model 11, model 14, model 15 ve model 1pc modellerini başta sayabiliriz.

Özekes BıçakçılıkDSC05602

18. İç ve dış basında bıçaklarınız hep gündeme geldi,çeşitli gazete ve dergilerde röportajlarınız yayınlandı.. Dükkanınızda da birçok plaket görüyorum.
Bu plaketler kimler tarafından , ne için verildi?
Bu plaketler, Ahilik kültürüne yapılmış hizmetler anısına, Esnaf ve Sanatkar Odalar Birliği Başkanı tarafından, meslekte 50. yıl anısına. CSR Europe (Avrupa kurumsal sosyal sorumluluk), Hollanda kraliyeti, Kss Türkiye (kurumsal sosyal sorumluluk) , Kadir Has Üniversitesi ve UNDP ( Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) tarafından 2012 yılı da kurumsal sosyal sorumluluk çözümü ustalara teşekkür ödülü. İstanbul Marmara Rotary Kulübünden El yapımı bıçakçılık mesleğinin sürdürülebilmesi ve mesleğe yapılan katkılar anısına verilmiş plaketlerdir.

özekes bıçakçılıközekes bıçakçılıközekes bıçaközekes bıçakçılık

19.Başka ne tür faliyetleriniz oldu?
Ülkemiz genelinde düzenlenen fuarlara, kendimiz veya İlimiz Kültür ve Turizm Müdürlüğü aracılığı ile katıldık.
20.Hangi fuarlara katıldınız ?
Ankara ve istanbul’da çeşitli fuarlara katıldık.

21.Ne kadar süre daha bu mesleği sürdürmek istiyorsunuz?
Allah sağlık verdiği sürece bu mesleği sürdürmek isterim.
23.Sizce bu mesleğin zorlukları neler?
Bu mesleğin en büyük zorluğu sabırdır. Çünkü bu meslekte sabırlı olmazsanız, ne bu mesleği ileri kuşaklara aktarabilirsiniz, ne de mesleğinizde başarılı olabilirsiniz.

özekes bıçaklarıözekes bıçakçılık
24.Paylaşmak istediğiniz ilginç bir anınız var mı?
1960 Yıllarında ki anısını,kendi sesinden dinleye bilirsiniz.

cengiz Özekes’in anısı ile ncabaci
25.Nasıl bir Sinop isterdiniz?
Ben Sinop’u 30-35 yıl öncesiyle bozulmamış haliyle isterdim. Ancak zamanı geriye çevirmek mümkün değil. Bu nedenle yinede bu güzel ilimizi doğasıyla tabiyatıyla, insanıyla, kültürüyle değişmeden gelişerek Ülkemizde de örnek bir şehir olmasını isterim.
Sizden sonra bu mesleği devam ettirecek oğlunuz Kazım Özekes’i de tanıyabilir miyiz?
1.Kaç yaşındasınız?
28 yaşındayım.
2.Siz kaç yıldır bıçak yapımıyla uğraşıyorsunuz?
Yaklaşık 10 yıldır sürekli olarak, ondan önceleri ise okul tatillerinde babam ve amcama yardımcı olarak bu meslek ile uğraştım.
3.Bu mesleği seçmenizin sebebi nedir?
Aslında bu meslek, artık ailemiz için bir meslekten öte, bir yaşam şekli oldu. Çünkü ben kendimi bildiğimden beri, bu mesleğin içindeyim. Tabii ki en önemlisi mesleğimi sevmem. Bu mesleği sevmeyen bir kişi, sabır gösteremezse başarılıda olamaz.
4.Gelecek için planlarınız neler?
Gelecek için en önemli planım, el emeğinden taviz vermeden, bu mesleği daha da geliştirmek ve ileriki nesillere aktarmaktır.
5.Sizce bu mesleğin zorlukları neler?
Bu güne kadar gördüğüm en büyük zorluğun başında öğrenme aşaması geldi. Çünkü başka bir iş gibi kısa süreli bir gözlemden sonra bu işe başlamanız mümkün değil. 1-2 yıl çıraklıktan sonra ancak bazı basit işleri yapmaya başlayabiliyorsunuz.
6.İmkanınız olsa, değiştirmek istediğiniz bir şey olur muydu bu meslekte?
Değiştirmek demeyelim de imkanlar doğrultusunda geliştirmek isteğim şeyler olurdu.
7.İleride oğlunuz olursa ,onunda bu mesleği devam ettirmesini isteyecek misiniz?
Tabii ki, kim olsa 4 kuşaktan beri devam devam eden bir mesleği kendi çocuklarının da devam ettirmesini ister. Ama herkes kendi geleceğini hakkında karar vermekte sonuna kadar özgür. Çünkü bana da ailemden hiç kimse kesinlikle bu mesleği seçmem için baskı yapmadı. Kendileri benim bu mesleği yaparsam mutluluk duyacaklarını ama yapmak istemezsem de geleceğim için alacağım kararlarda yanımda olacaklarını belirtmişlerdi.

8.Sizin beklentiniz neler bu meslekten?
Benim beklentim, bu mesleği el emeğine sadık kalarak geliştirebilmek ve bu sayede bu mesleği daha geniş kitlere ulaştırabilmek en önemli beklentilerimin başında geliyor. Çünkü bu sayede bu mesleği daha çok insanın öğrenebilmesini sağlayarak, bu mesleğin daha da gelişip sürdürülebilir olabilmesi için çalışacağım.

DSC05617DSC05625
9. Nasıl bir Sinop ister diniz?
Aslında kısmen de olsa hep isteğimiz bir Sinop’ta yaşadık bugüne kadar. Huzurlu, insanların birbirine zarar vermediği çağdaş bir şehirde. Bunun daha da güzel tüm ülkeye örnek olacak şekilde devamlığını isterim. Bu şehrin Türkiye’nin her yerinde doğal güzellikleriyle, insanıyla, huzuruyla, turizmiyle, üniversitesiyle anılan bir şehir olmasını isterim.

DSC05620gunsu cabacı
Not:2005 yılında,İstanbul Üniversitesi Sosyal Antropoloji bölümde okuyan kızım Günsu Cabacı, Kültürel Antropoloji dersinde, Türkiye’de tükenmekte olan el sanatları ödevini, Av Bıçağı Yapımı olarak ele almış ve Özekes Bıçakçılıkta yapmıştı. Hazırladığı bu ödevle büyük beğeni kazanmıştı. Dün fotoğraf çekerken gördüğüm kitabı, güzel bir anı ve bilgilendirme olarak ellerinde bulunuyor…
Güzel ve özverili mesleklerinin daha  nice seneler, gelişerek devam etmesi dileği ile, Sayın Cengiz Özekes ve oğlu Kazım Özekes’e  bu röportaj için çok teşekkür ediyorum..

Hakkımda Nilgun

blank
Sinop'ta yaşayan, Sinop'lu bir bayanım. Gezmeyi, yüzmeyi, konuşmayı, sosyal aktiviteleri çok severim. İnsanlara yardımcı olmak beni çok mutlu eder.Ve tam bir Sinop Aşığıyım. Bu kadar yeterli mi?)))

İlginizi Çekebilir

blank

Kafka Kitap Kafe…

1. Önce sizi tanıyabilir miyiz? 1- Öncelikle merhaba, İsmail Kır, Ordu doğumluyum, 1984 yılının kasım …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.