Eğitim Sistemimize Neler Oluyor?..Cam Patikler…

Merhaba sevgili Nilgün’ün günlüğü okurları,
Uzun aradan sonra tekrar sizlerle buluşmak çok güzel. Ama bahsetmek istediğim konu ise; beni çok rahatsız eden ve bir türlü oturtulamayan eğitim sistemi. Artık değişiklik yapmayı o kadar alışkanlık haline getirdiler ki, saatlik bile değişiyor dersem abartmış olmam. Büyük oğlum üniversiteye hazırlık için her öğrenci gibi o da yazıldı. “Rehber öğretmeni bile artık sistemi anlatmaya çekiniyorum. Çünkü neredeyse günlük değişiklikler oluyor. Çocuklara anlatmaktan yorulmayı geçtim, kafalarını karıştırıyoruz. Buna daha çok üzülüyorum.” Diyor kendisi.
Geçen gün bir gazetede okudum ve sizinle de paylaşmak istedim.
*2002’den bu yana eğitimde 5 bakan eskitmişiz.
*Sınavlardan müfredata 15 değişiklik yapılmış.
*Öğretmenler ve öğrenciler bu değişikliklere uyumda zorlanmış.
*M.E.B’in yaptığı 15 temel değişiklik öğrencilerin eğitiminin yanı sıra ruh sağlıklarını da olumsuz etkilemiş.
Son 11 yılda öğrencilerin başına gelenleri sıralarsanız.
*Üniversiteye girişte kullanılan katsayı farkı daha da artırılmış. ( 2003 )
*İlköğretim müfredatı değişmiş. ( 2004 )
*Üç yıllık lise eğitimi 4 yıla çıktı. ( 2005 )
*Ortaöğretimde geçiş sınavı olan Liselere Giriş Sınavı ( LGS ) kalktı. Onun yerine Ortaöğretim Kurumları Sınavı ( OKS ) geldi. ( 2005 )
*OKS yerine 3 aşamalı Seviye Belirleme Sınavı ( SBS ) geldi. ( 2007 )
*Ortaöğretimde üç aşamalı SBS kalktı. SBS tek sınav olarak uygulamaya başladı. ( 2010 )
*Tek aşamalı olan üniversite giriş sınavları 2 aşamalı oldu. Yeni sınavlar Yükseköğretime Giriş Sınavı ( YGS ) ve Lisans Yerleştirme Sınavı ( LYS ) olarak adlandırıldı. ( 2009 )
*Üniversiteye girişte katsayı kaldırıldı. Danıştay “farklı statüde bulunan öğrencilerin aynı konuda değerlendirilmesinin anayasal eşitlik ilkesine aykırı olduğuna hükmederek yürütmeyi durdurdu. Böylece katsayı farkı artırılarak yeniden uygulanmaya başlandı. ( 2009 )
*Katsayı yeniden kalktı. ( 2011 )
*Düz liselerin Anadolu Liselerine dönüştürülmesine başlandı. ( 2010 )
*Atatürk ilke ve inkılapları ile cumhuriyetin temel değerlerine bağlı öğrenciler yetiştirmek ifadesi önce M.E.B. nın görev tanımından çıkarıldı. Ardından Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle bu ifade “evrensel hukuk normlarına bağlı öğrenciler” olarak değiştirildi. ( 2011-2013 )

*4+4+4 kesintili 12 yıllık eğitim sistemi yürürlüğe girdi. Eğer hatırlarsanız bunun sakıncalarını uzmanların görüşlerini sizlerle paylaşmıştım. Veeee… elde yine sıfır! Olan her zaman ki gibi çocuklarımıza oldu. Ya raporlu çocuklarımız ya da okulundan nefret eden olmak üzere daha da şıkları artırabileceğimiz çocuklarımız oldu.
*Yüzlerce okul İmam Hatip’e dönüştürüldü. ( 2012 )
*Tek SBS yerine bir çok sınav yapılacağı duyruldu. ( 2012 )
*Dershanelerin kaldırılacağı ve özel okullara dönüştürüleceği söylendi ve defalarca vazgeçildi. Bunu konudan en uzak olan insanların bile inanmayacağını düşünemediler ve hikaye hep devam etti.
*Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği değişti. Lise öğrencilerinin evlenmemsinin önü açıldı. ( 2013 ) Artık yasal küçük gelinlerimiz oldu. Daha önce evlenen öğrencinin okulla ilişiği kesiliyordu.

Yönetmelik ayrıca, İmam Hatip Lisesi öğretmenlerinin, görev yaptıkları mahallerinde dini eğitim vermesine olanak sağlayarak; okullarda mescid uygulanmasının da önünü açmış oldu.
İstikrarın ve kalitenin bitişini, çocuklarımızın adaptasyonunun yavaşlamasını kısacası; eğitimin genetik kodlarıyla oynanışını üzülerek seyrediyoruz. Bunları da bir daha ki yazımda irdeleyelim. Eğer sizinde sıralamaya eklemek istedikleriniz varsa buradan beraber paylaşalım. Sevgiyle kalın…

Nalan Durmaz

Hakkımda Nilgun

Sinop'ta yaşayan, Sinop'lu bir bayanım. Gezmeyi, yüzmeyi, konuşmayı, sosyal aktiviteleri çok severim. İnsanlara yardımcı olmak beni çok mutlu eder.Ve tam bir Sinop Aşığıyım. Bu kadar yeterli mi?)))

İlginizi Çekebilir

blank

 GÜZEL GÜNLER BİZİ BEKLER… Cam Patikler…

Tekrardan yazabilmek çok güzel, sevgili Nilgün’ün Günlüğü okurları. Zor günlerden geçiyoruz. Bizde evimizde oturuyoruz. Pansiyonumuzu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.