Gönüllülük…Ebruli Sayfalar..

 

Değerli Nilgün’ün Günlüğü Okurları,

Hayattan sıkıldınız mı? Arzularınızın ya da hayallerinizin bir türlü gerçekleşmediğinden mi şikayetçisiniz? Neden değişmesini istediğiniz şeyler bir türlü değişmiyor? Yoksa mutsuz musunuz? Bugün de dünden farksız bir gün mü? Hep aynı şeyi mi yapıyorsunuz? Kişisel gelişim kitaplarını okuyup, kendinize bir yön vermeyi mi düşünüyorsunuz? Kim bilir şimdiye kadar belki sadece ailenize ve işinize kendinizi verdiniz?
Peki kendiniz için ne yaptınız? Alışveriş yaptınız. Yeni yemek tarifi öğrendiniz. Yeni bir diyet uyguladınız. Ama yine de eksik bir şey var gibi mi geliyor? Kendinizi hala yararsız mı hissediyorsunuz? Korkmayın size bir şey satmaya gelmedim. Sadece kişisel gelişiminize ve mutluluğunuza destek vermeye geldim.
Gönüllülük kelimesini duyduğunuza eminim. Ama anlamının ne olduğunu herkes biliyor mu acaba?
TÜSEV’in gönüllülük üzerine Türkiye’de 7 büyük şehirde yaptığı bir araştırmanın sonucuna göre hiç gönüllülük yapmayanların oranı %66,9 iken, gönüllü olanların oranı %33,1’dir. Gönüllülük faaliyeti olarak görülen davranışlar kişilere sorulduğunda maddi yardımda bulunmak %80,3 lük oranla akla ilk gelen gönüllülük davranışı olmuştur.

Peki gönüllülük nedir?
Gönüllülük genel anlamıyla
– bireyin kendi özgür iradesiyle yaptığı,
– kar gütmeyen ve sivil toplum kuruluşlarının organize ettiği,
– profesyonellik aranmayan,
– para ve belirli bir ücret karşılığı olmadan,
– toplumun ya da üçüncü şahısların yararına yapılan
faaliyetlerdir.

barınakAndrew McGovern, Woodhall at the Inchdown syndromengellilerhuzurevikimsesizlerlosev

Türk toplumu yardımseverdir. Komşumuza, arkadaşımıza, otobüsteki yaşlı amcaya ufak tefek yardımda bulunduğumuzdan eminim. Hatta sokak hayvanlarına bile yemediğiniz yemekleri verdiğinize de. Buna hiç şüphem yok. Toplumumuzda sadece güler yüz, şefkat ve yardım eli bekleyenleri bir bilseniz, var olmanızın sebebinin sadece yakın çevreniz olmadığını fark edeceksiniz.
Ben size birkaç resimle önerilerde bulunabilirim. Siz hayal gücünüzle gönüllü olarak yer alabileceğiniz faaliyetleri çok daha fazla genişletebilirsiniz.
Peki nasıl gönüllü olabilirim?
Hemen çevrenizdeki sivil toplum kuruluşlarını araştırın. Hatta yanınıza sizin gibi hayattan sıkılmış arkadaşlarınızı da alabilirsiniz. Birlikte bu kuruluşların faaliyetlerine katılıp, gönüllü olarak çalışıp, hayatın anlamını çözmeye çalışmak yerine, hayattan zevk almaya bakabilirsiniz.
Mutluluğunuz eğer diğer insanlardan beklediklerinize bağlıysa, hiç boşuna uğraşmayın, o hiç bir zaman olmaz. Mutluluğunuzu yaratmak sizin elinizde. Sonra bana e-posta atın ve buradan yaptığınız faaliyetleri ve özellikle hissettiğiniz duyguları paylaşalım.

Mutluluklar dilerim efendim!
İrem Ebru Kuru

Hakkımda Nilgun

blank
Sinop'ta yaşayan, Sinop'lu bir bayanım. Gezmeyi, yüzmeyi, konuşmayı, sosyal aktiviteleri çok severim. İnsanlara yardımcı olmak beni çok mutlu eder.Ve tam bir Sinop Aşığıyım. Bu kadar yeterli mi?)))

İlginizi Çekebilir

blank

İZLANDA HALK HİYAKELERİ..Ebruli Sayfalar

Merhaba Sevgili Nilgün’ün Günlüğü Okurları,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.