İsmail..Daniel Quinn..

1 hafta oluyor bitireli, ama hakkında ne yazacağımı bilemediğimden, öylece masamın üzerinde duruyordu.

Ya size itiraf ediyorum, ben ödül alan filmleri hiç anlayamam mesela.!!

Bu kitabın arkasında da bakın şunlar yazıyordu:
ÖĞRETMEN ÖĞRENCİLERİNİ ARIYOR.
Dünyayı kurtarmak için içten bir arzu
duyulması şarttır. Şahsen başvurun.

Gazetedeki bu üç satırlık ilan, yaşam boyu sürecek bir maceranın başlangıcıydı…

Tarih boyunca yazılmış en etkileyici ruhsal maceralardan biri olarak kabul edilen İsmail, basıldığı andan günümüze kadar yirmiden fazla dile çevrildi. Dünya çapında geniş ve tutkulu bir okuyucu kitlesi edinen bu roman, her zaman daha fazlasını arzulayan kültürümüzün tüm dünyayı nasıl bir sona yaklaştırdığını gözler önüne seriyor. Onu benzersiz kılansa, görmezden geldiklerimizi yüzümüze çarpıp, tartışılmaz kabul ettiklerimizi bir bir yıkarken geride yine de umut bırakması. İsmail insanlığa alternatif bir rol, akla gelmeyen bir çıkış yolu gösteriyor.

Alanlar’dan mısınız, Bırakanlar’dan mı?

İSMAİL’i okuduğunuzda bunu bir kez daha düşüneceksiniz.

“Hayatımdaki kitapları artık ikiye ayırıyorum: ‘İsmail’den Önce’ okuduklarım ve ‘İsmail’den Sonra’ okuduklarım”!
Jim Breitell – Whole Earth Review Dergisi

“Yazar bizi inanılmaz bir diyalogla ele geçiriyor… Ve daha kitabın yarısına gelmeden kayboluyoruz; onun pençesine düşüyor ve İsmail’in bize dünyayı kendimizden nasıl kurtaracağımızı öğretmesini bekliyoruz. Yaşamlarımızı bir an önce değiştirmek istiyoruz.”
The Washington Post

“Kesin olan bir şey var ki, o da, tüm dünyayı kendimizle birlikte yok ettiğimiz ve kaderimizi değiştirmek için neredeyse çok geç kalmak üzere olduğumuz. Bu bile tek başına, İsmail’i okumak için yeterli bir neden.”
The Orlando Sentinel

“Bu roman öyle heyecan uyandırıcı, öyle yaratıcı ve toplumsal açıdan da öylesine acil ve ertelenemez bir durumu açıklıyor ki, bu yıl ve izleyen yıllarda sürekli okuyacağınız bir kitaba dönüşüyor.”
The Austin Chronicle

“Arthur Koestler insanların da tıpkı dinozorlar gibi yok olup olmayacağı konusundaki düşüncelerini anlattığı ünlü bir yazısında Dinozorun Duası dediği bir şey ortaya atmıştı: ‘Yüce Tanrım, bana birazcık daha zaman ver!’ İsmail kendi zamanını bu soruyu yanıtlamaya ve bizlere birazcık daha zaman kazandırmaya adıyor.”
Los Angeles Times

Tabii ben de hemen bunu okumam lazım dedim ve Dr. Rıza Nur Kütüphanesinden ödünç aldım.293 sayfalık bir kitap dı. Beni sarmasa da yine de bırakmadım elimden 5 günde bitirdim.

Daniel Quinn ‘İsmail’ romanında, bana göre insanoğlunun doğaya ve kendine verdiği zararları, eleştirel bir dille anlatıyor. İsmail isimli bir gorilin, gazeteye “Öğretmen öğrencilerini arıyor” başlıklı bir ilan vermesiyle başlayan roman,  ilana başvuranları, doğa ve insan konularında aydınlatmasıyla ilerliyor.. Bilge goril, insanlığın yerleşik düzene geçişinden günümüze uzanarak, dünya kaynaklarını nasıl tükettiğimizi, çevreyi nasıl mahvettiğimizi anlatıyor bence.

İsterseniz okuyun, beni pek sarmadı ama, siz sevebilirsiniz. Baksanıza hakkında neler yazmışlar..İyi okumalar.

 

 

Hakkımda Nilgun

Sinop'ta yaşayan, Sinop'lu bir bayanım. Gezmeyi, yüzmeyi, konuşmayı, sosyal aktiviteleri çok severim. İnsanlara yardımcı olmak beni çok mutlu eder.Ve tam bir Sinop Aşığıyım. Bu kadar yeterli mi?)))

İlginizi Çekebilir

blank

Vadideki Zambak..Balzac

Bu defa da bir dünya klasiği bitirdim. Bu romanı yıllar önce okumuştum, bu defa yine …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.