Ben de mi sorun var?….Ben Zamanı..

Geçen akşam bir film izliyordum. Filmdeki baba karakteri, ergenlik çağına giren 15 yaşındaki kızına küçük bir çocukmuş gibi davranıyordu. Artık çocukluktan çıkan genç kız ise babasının baskıcı davranışlarından dolayı isyanlardaydı. Baba; kızını zorla bir psikologa götürdü ve başladı anlatmaya… Psikolog kısa bir süre sonra kızı odadan gönderdi. Ve babaya esas sorunun kendinde olduğunu söyledi. Sorunun kendinde olduğunu duyan baba çıldırdı. Daha doğrusu kendinde hiçbir hata görmeyen EGOsu çıldırdı diyelim. Sevimli bir komedi olan bu filmde baba kendiyle ve duygularıyla yüzleştikçe aslında sorun yaratan davranışlarını fark etti. Ve sorumluluk alarak kendinde değişimi başlattı.

Şimdi tüm ön yargılarınızı bırakarak ebeveyn olarak önce kendinize, içinize bakmanızı rica ediyorum.

Bunca zamandır gözlemlediğim ve kendini doğrulayan durum şu; dışarıda ne varsa içimizde o var. Biz iç dünyamızdakileri halledince dış dünyamız, yaşamımız da değişiyor, güzelleşiyor.

Çocuklar en güzel aynalardan biri. Onlar da sansür yok. Çocuğunuz yalan mı söylüyor? Belki de siz sürekli patronunuza ya da ortağınıza yalan söylüyorsunuzdur. Çocuğunuz aşırı öfkeli, okulda sürekli kavga mı ediyor? Trafikte sürekli kavga eden, öfkeli sürücü siz olabilir misiniz? Bir bakın lütfen… Çocuk içine kapanıp odasından hiç çıkmıyor mu? Acaba siz kendinizi yaşama, kadın olmayı sevmeye kapamış olabilir misiniz? Çocuk karanlıktan korkuyorsa kendi korkularınız hiç yok mu? Acaba korkularınız yüzünden mi değişime direnç gösteriyorsunuz? Hep aynı kısır döngü içinde yaşıyorsunuz? Çocuk sürekli ağlayarak bir şeyler istiyorsa acaba siz sürekli kurban rolü oynayarak, sızlanarak ilgi mi bekliyorsunuz?

Sadece duygularınıza, içinize bakın lütfen… Kim size ne sorun çıkarıyorsa; aslında sorunun kaynağında kendiniz varsınız. Bu yüzden çözüm kendinizde başlıyor. “Problemi yaratan beyinle problemi çözmek mümkün olmaz.” demiş Einstein… Benim anladığım şu; problemi yaratan beyni, kendimizde bişeyleri değiştirmek çözüm demek.

Aynada gördüklerinizin sorumluluğunu alabilir misiniz? Bu sorumlulukla önce kendinizde sorun olduğunu kabul ederek çözmeye çalışabilir misiniz?

Çocuğunuzu alıp zorla psikologlara, pedagoglara, doktorlara, yaşam koçlarına taşımak yerine önce siz kendiniz için uzmanlarla görüşebilir misiniz?

 

Hadi cesaret! Kendinizle yüzleşmeye var mısınız?

Lütfen sihirli soruyu sorun!

“Ben de mi sorun var?

“Ben de bir sorun mu var?”

“Sorun ben de mi?” hangisi kulağınıza hoş geliyorsa…

Koşulsuz sevgim ve birlik bilinciyle…

Yazdıklarımı kanıtlayan bilimsel açıklamaların yer aldığı linkteki videoyu  izlemiz ricasıyla…

 

Hande Akın

Hakkımda Nilgun

Sinop'ta yaşayan, Sinop'lu bir bayanım. Gezmeyi, yüzmeyi, konuşmayı, sosyal aktiviteleri çok severim. İnsanlara yardımcı olmak beni çok mutlu eder.Ve tam bir Sinop Aşığıyım. Bu kadar yeterli mi?)))

İlginizi Çekebilir

blank

Mutluluk…Ben Zamanı

Sevgili arkadaşlar, Uzun zaman oldu yazmadım. Bir yakınımın ani vefatıyla zaman adeta durdu. Yaşam durdu. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.