Dikkat… Siperde canlı kalkan çocuk var! Ben Zamanı..

Gün gelir de aşklar tükenince, sevgi bitince çiftler arasında bir savaş başlar.

Galibi hiçbir zaman olmayan bir hiç uğruna yapılan bir savaş…

Bazen sessiz, soğuk bazen de kulakları sağır eden bir gürültüyle kanlı canlı…

Bu savaş; sevgisi tükenen kadın ve erkeğin savaşı. Savaşın; suçsuz, günahsız asıl mağduru ise çocuk! Hele ki boşanma varsa… Bazen kadın kullanır anne kimliğiyle çocuğu babasına karşı, bazen de erkek kullanır baba kimliği ile çocuğu annesine karşı…

Canlı kalkan olan çocuk alır tüm darbeleri, yaraları…

Hayatı bu yaraları iyileştirmekle geçer sonra… Çocukken darbeleri alan kadınlar sağlıklı bir ilişki kuramaz erkeklerle, erkekler de sağlıklı bir ilişki kuramaz kadınlarla…

Annesinin babasını, babasının annesini gördüğü gibi içten içe bir taraf diğerini hep düşman görür. Nedeni bilinmez ama bir kadının ilk aşkı babası, hakkında söylenen kötü sözler; kadının erkek hakkındaki ilk fikrini oluşturmuştur. Aynı şey; çocuğa annesini kötüleyen babanın da yaptığıdır. Zaman gelir geçer çocuğun gözünde babanın her yaptığı suç olur. Kadın erkek birbirini suçladıkça, öfkelerini çocuk üzerinden kustukça olan çocuğa olur. Bazen de biten evliliği devam ettirmek için kullanılır canlı kalkan çocuk…  İşte sağlıklı kadın erkek ilişkilerinin temeli; çocuğun annesinin ve babasının birbiri için ne söylediğine ne hissettiğine bağlıdır. Evlilik tükense bile sevgide kalmanın gücü gereklidir.

Siz siz olun size iyi eş olmayan/olamayan adamın ya da kadının çocuğunuzun gözünde kahraman baba ya da anne olmasına izin verin. Sizin için size kötü olmuş bir eş; çocuğunuza kötü bir anne ya da baba olacak değildir. En kıymetli varlığınız çocuğunuz ise onu egonuzun oyunlarına alet etmeyin. Haklı olduğunuzu ispat edip kazanmaya çalıştığınız bu savaşta kaybeden sadece çocuğunuz aslında.

Unutmayın! Asıl olan; haklı olmak değil mutlu olmaktır. Ve çocuğunuz da sizin gibi mutlu olmayı hak eder. Mutluluk bilinci çocuklukta ailede başlar, ailede devam eder ve aile de biter. Kadın ve erkeğin anne baba olarak en önemli sorumluluğu çocuğu MUTLU etmek ve GÜVENde hissettirmektir.

Tüm kalbimle; kadın ve erkeğin savaşının, çocuğun canlı kalkan olarak kullanılmasının son bulmasını diliyorum. Daha bilinçli anne ve baba olmaya doğru bugün küçük bir adım atın sadece, SEVGİYLE…

Koşulsuz sevgim ve birlik bilinciyle…

Hande Akın

Hakkımda Nilgun

Sinop'ta yaşayan, Sinop'lu bir bayanım. Gezmeyi, yüzmeyi, konuşmayı, sosyal aktiviteleri çok severim. İnsanlara yardımcı olmak beni çok mutlu eder.Ve tam bir Sinop Aşığıyım. Bu kadar yeterli mi?)))

İlginizi Çekebilir

blank

Mutluluk…Ben Zamanı

Sevgili arkadaşlar, Uzun zaman oldu yazmadım. Bir yakınımın ani vefatıyla zaman adeta durdu. Yaşam durdu. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.