Genç Werther’in Acıları…Goethe

Birazda klasiklerden okuyayım dedim. Elimde okumadığım az bir kitap kaldı, bende klasiklere döndüm.

Kitap hakkında değişik açıklamalar var internette. Sizinle paylaşmak istiyorum .

Evrensel boyutlara ulaşmış ünüyle bugün dünya edebiyatının en büyük yazarlarından biri sayılan Goethe, henüz yirmi beş yaşındayken yazdığı Genç Werther’in Acıları’nda, kısa bir süre önce Charlotte adlı genç bir kadınla yaşadığı mutsuz ilişkiden yola çıkmıştı. Edebiyat dünyasına karşılıksız aşk acısıyla intihara sürüklenen “romantik kahraman”ı armağan eden bu büyüleyici mektup-roman, şiirselliği ve yaşama tutkulu bakışıyla okurları mıknatıs gibi kendine çekmişti. Almanya’da dönemin gençliğini etkisi altına alan romanın birçok kişinin intiharına neden olduğu, Werther’in giydiği mavi frak, sarı yelek ve çizmelerin o yıllarda moda haline geldiği, Napoléon’un bile kitabı sürekli yanında taşıdığı söylenir.

Son derece duyarlı ve tutkulu bir genç ressam olan Werther’in düşsel dostu Wilhelm’e yazdığı mektuplardan oluşan Genç Werther’in Acıları, edebiyatta akılcılığın yerini alan duygusallığın bir başyapıtıdır, diyor.

 

Genç Werther , düşsel arkadaşı Wilhelm’e devamlı mektup yazarak, yaşadıklarını ve ruh halini anlatıyor.

Öyle bir aşık oluyor ki Werther,nişanlı olan Lotte’ye, artık bu aşk acısını kaldıramayıp  intihara kadar sürükleniyor.

Böyle aşk olur mu diye düşündüm ve sonra sıkça rastladığımız 3. Sayfa haberlerinde, aşkı için intihar edenleri okudukça demek ki olabiliyormuş dedim.

Çok güzel anlatılmış Goethe aşk acısını bu romanda…İyi ki okumuşum..

Hakkımda Nilgun

Sinop'ta yaşayan, Sinop'lu bir bayanım. Gezmeyi, yüzmeyi, konuşmayı, sosyal aktiviteleri çok severim. İnsanlara yardımcı olmak beni çok mutlu eder.Ve tam bir Sinop Aşığıyım. Bu kadar yeterli mi?)))

İlginizi Çekebilir

blank

Vadideki Zambak..Balzac

Bu defa da bir dünya klasiği bitirdim. Bu romanı yıllar önce okumuştum, bu defa yine …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.