Home / Genel / Helesa Gecesi…

Helesa Gecesi…

Arkadaşım bir basın bildirisi yolladı. Sinop’a özgü olan, ramazan aylarında söylenen’ Helesa Gecesi’,Cuma akşamı yapılacakmış. Siz detayları altta okuyabilirsiniz.

Bu basın bildirisi elime geçince, ister istemez ben de eskiyi düşündüm.

Önceden büyük ağabeylerimiz ,amcalarımız 1,5-2 metre boyunda yaptıkları teknelere mumları yerleştirirler, sonrada omuzlarına alıp helesa söylemeye çıkıp para toplarlardı.

Bunun yanında 7-15 yaş grubu arasındaki çocuk ve gençlerde kendi aralarında grup oluşturur,ellerinede darbuka veya boş teneke kutusu alıp ev ev dolaşırlardı.

Bundan 2 sene önce , iftardan sonra bir gece kapım çalındı,açtım 7-8 yaşlarında 3 çocuk helesa söylemeye geldik dediler. Tamam söyleyin bakalım dedim..

Başladı biri: Maviiii maviiii masmaviiiii,gözleri boncuk maviiiiiii.,o olmadı ayağıııındaaa kuuunduraaaa,yar geliiir duraaa duraaa diye söylemeye devam ettiler..Ya derdim, helesa bu değil..Helesa söyleyin değincede,bismillahdaaaan baaaşlayalııım,bu yıl burdaaa kııışlayaaalıımm değip bitirdiler. Bilmiyorlardı ki devamını..

Ama birkaç yıldan beri yapılan ve inşallah geleneksel hale gelecek olan bu helesa geceleri, unutmaya yüz tutmuş geleneklerimizi canlı tutar..

Haydi bakalım…Göreceğiz Cuma gecesi….Şimdiden Vira bismillah diyelim mi.?))

NOT:17 Ağustos Marmara depreminde hayatlarını kaybedenlere  Allah’tan rahmet diliyor, bir daha böyle acılar yaşamayalım diye Allah’a dua ediyorum.

Basın Bildirisi

Sinop Belediyesi ve Sinop Hemşehrilik ve Dostluk Derneği İşbirliği ile 19 Ağustos 2011 Cuma gecesi Sinop’ta Geleneksel “ HELESA GECESİ “ düzenlenmektedir.

Helesa yıllar önce Karadeniz ‘ de büyük dalgalar nedeniyle , o yılların tek doğal limanı Sinop Limanına sığınan ve yüksek dalgaların uzun süre durmaması nedeni ile limanda günlerce kalmak zorunda kalan gemilerin yiyecekleri ( kumanyaları ) biter , o yıllarda Sinop ‘ un nüfusu çok az ev fırındaki ekmek ve bakkallarda ki yiyecek aynı oranda sınırlıdır. Çaresiz kalan gemiciler , bir sandalı fenerle ışıklandırıp , süsleyip omuzlarına alarak şehir içi mahallelere gelirler. Maniler söyleyip , halktan yiyecek toplarlar. Mani aralarında “ Helesa Yelesa , Heyamola , Yusa Hop “ diye koro halinde tekrarlar yaparlar.

Sinoplularca çok beğenilen bu maniler hiç değiştirilmeden Ramazan Aylarında geceleri söyleyerek , para ve bahşişler toplanıp yıllarca sürdürülür ve bu toplantılar “ HELESA “ adını alır. Bu gelenek hiç bozulmadan günümüze kadar ulaşır.

Amaçlarından bir tanesi de Örf , Adet ve Gelenekleri yaşatmak gelecek kuşaklara ulaştırmak olan Sinop Hemşehrilik ve Dostluk Derneğimiz bu güzel geleneğimizi yaşatmak ve kalıcılığını sağlamak ve gençlerimize tanımak için Sinop Belediyemiz ile birlikte , her yıl Ramazan Ayının 15 ‘ inden sonraki Cuma gecesi “ HELESA GECESİ “ düzenlemekteyiz. Bu yıl 14. Helesa Gecemizi düzenliyoruz.

Toplanan para ve gelirler , yoksul ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılır. Ya da çok önem verilen bir Sinop hizmetine katkı yapılır. Bu yıl ki gelirler yoksul ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere Sinop Yardımseverler Derneğine verilecektir.

Helesa Gecelerimize tüm Sinoplu ve Sinop Dostlarımız davetlidir. 15.08.2011

İsmail Hakkı GÜLENÇ :Sinop Hemşehrilik ve Dostluk    Derneği Başkanı

Özer GÜRBÜZ     –    Sinop Hemşehrilik ve Dostluk    Derneği Onursal Başkanı

Baki ERGÜL-  Belediye Başkanı

 

 

 

 

Hakkımda Nilgun

Sinop'ta yaşayan, Sinop'lu bir bayanım. Gezmeyi, yüzmeyi, konuşmayı, sosyal aktiviteleri çok severim. İnsanlara yardımcı olmak beni çok mutlu eder.Ve tam bir Sinop Aşığıyım. Bu kadar yeterli mi?)))

İlginizi Çekebilir

Bahçeşehir Musiki Derneği….18 Mart……

Tesadüfen öğrendim, 18 Mart Şehitleri anma gününde, İstanbul’dan Bahçeşehir Musiki Derneğinin geleceğini. Hemen de biletimi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir