Sinop’a Ocaklar’dan Mektup Var!..Sessizliğin Sesi..

Sevgili arkadaşlar;

Daha önce bahsettiğim gibi, uzun yıllar işitme engellilerden bihaberdim, ta ki facebook ta sessizsiniz takımına katılana kadar.. Bu grupla beraber kendim gibi işitme engelli, herbiri değerli arkadaşlarım ve kardeşlerim oldu.
Bu hafta onlardan biri olan Onur, sizleri memleketi olan Balıkesir-Ocaklar’a davet eden bir mektup yolladı bana.. aşağıdaki gibi.. Ben şahsen merak ediyorum ve o tarafa yolum düşerse gezmeye gitmeyi düşünüyorum.
Her gününüz içinize güneş gibi doğsun..
Sevgiler.
Güzel ülkemizin her memleketi güzel ve her yöresi farklı. Bunlardan biri Balıkesir ili, Erdek ilçesine bağlı olup Kapıdağ yarımadasının batı tarafında bulunan Ocaklar beldesi. Ormanlık dağlar ile Marmara denizi arasında yuvalanmış şirin bir beldedir.
Eski adıyla Ocaklar köyü olan bu beldenin akıllı belediye yönetimi sayesinde son yıllarda geçirdiği değişim incelenmeye değerdir. 1924 yılından önce Rumların yaşadığı Ocaklar beldesi “Gonia” adıyla bilinmektedir. Erdek’li yerli manavlar Gonia ismini türkçeleştirip ‘Konya’ olarak telaffuz etmişlerdir. 1924 Lozan mübadelesiyle Selanik/Karacaova (karacaabat) kazasına bağlı Tresino, Prebodişta, Strupino ve Kapinya köylerinden 70 aileyle gelen Pomaklar, Ocaklar nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturmuştur. Günümüzde turizmleşmenin getirdiği artan nüfüs ile sayıları azalmış olsa da Pomakları halen görmek mümkündür. Özellikle Çanakkale bölgesinde sayıları hayli fazla olan ve Türkiye’nin dağınık yerlerinde bulunan Pomaklar internet sayesinde birbirleriyle iletişim kurup biraraya gelmektedirler. Ocaklar beldesinin başlıca gelir kaynakları zeytincilik ve turizmdir. Ocaklar beldesi 3 km’lik sahili ile Kapıdağ’ın en uzun sahiline sahip beldedir ve mavi bayraklı deniziyle önemli bir turizm noktası olmuştur. Sadece yüzmeye meraklı olanlar değil trekking meraklılarının da gelip doğa yürüyüşleri yaptığı beldede denize sıfır aile pansiyonundan yıldızlı otellere kadar geniş konaklama seçenekleri mevcuttur. Ocaklar beldesinden arabayla ya da bisikletle Kapıdağ yarımadası turu yapılabilineceği gibi Avşa, Marmara gibi adalara sefer düzenleyen motorlar ile adalar turu da yapmak ve adaları dolaşmak da mümkündür. Ayrıca eğlence isteyenler de unutulmamış olup aileler için canlı müzikli küçük gazinolar, çay bahçeleri, gençler için diskotekler de bulunmaktadır. Spor isteyenler için koşuya ve bisiklete uygun sahil caddesi, tenis kortları, basketbol sahası, halı futbol sahası gibi olanaklar da mevcuttur. Kısaca Ocaklar beldesi sayesinde hem şirin bir memleketi yakından tanır hem de kafanızı dinlendirecek bir tatil yaparsınız. Ocaklar beldesine varsa arabanızla ulaşabileceğiniz gibi bazı otobüs firmaları Erdek’e seferler düzenlemektedir. Erdek otogarında inip 10 dakikalık bir minibüs yolculuğu ile Ocaklar beldesine ulaşabilirsiniz. Ocaklar beldesinin detaylı bilgileri ve fotoğrafları için aşağıdaki web sitenin incelenmesini tavsiye ederiz:

http://www.ocaklardatatil.com

Gül Ustabaş GENÇ

Hakkımda Nilgun

Sinop'ta yaşayan, Sinop'lu bir bayanım. Gezmeyi, yüzmeyi, konuşmayı, sosyal aktiviteleri çok severim. İnsanlara yardımcı olmak beni çok mutlu eder.Ve tam bir Sinop Aşığıyım. Bu kadar yeterli mi?)))

İlginizi Çekebilir

blank

KİTAPLAR VE KÜTÜPHANE….Sessizliğin Sesi

 Sevgili arkadaşlarım; İnanın düzenli yazmak istiyorum ama, bir türlü bilgisayar başına oturamıyorum.. Telefon her işimizi …

3 Yorum

  1. blank

    Sevgili Gül abla, sesimiz olduğun için gurur duyuyorum. Çok teşekkürler eline sağlık. Köşeni ilgiyle takip ediyorum. Çok yararlı paylaşımlar yapılıyor. Tebrik ediyorum. Ayrıca güzel ilimiz Sinop’u tanıtan bu web site – günlük için başta saygıdeğer Nilgün Cabacı hanım olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Sinop nasıl bir ildir? diye soranlara bu siteyi referans gösteriyorum. Tüm Sinop aşıklarına Ocaklar beldesinden sevgiler selamlar 🙂

  2. blank

    hocam güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz ellerinize sağlık çok güzel yazmışsınız.,

  3. blank

    Teşekkürler Onur.. Karayolu ile Çanakkale’ye gidersek uğramayı düşünüyorum.. Sevgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.